Bugün 17 NİSAN 2014  Saat: 01:04:20 Mağaza Ana sayfa     Hakkımızda     Üretici Eğitimi     Alara TV     Haberler
   
   
Ana Sayfa
Bütün Haberler
Duyuru ve Etkinlikler
Modern Meyvecilik
Basında Alara
Sağlık Köşesi
 
Arama  
Site içi arama

 
Son Yazılar  
 • Bahçe Kurulurken Bilinmesi Gerekenler
 • ÇUKUROVA DA KALİFORNİA MODELİ İLE MODERN MEYVECİ
 • Süper Meyve Nar Tanesi , Nur Tanesi
 • TÜRKİYE’DE GIDA POLİTİKASI
 • GIDA FİYATLARI NEDEN ARTIYOR
 • MEYVE VE SEBZE İHRACATIMIZ VE SORUNLARI
 • Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikası ve Türkiye
 • AB ÜYELİKTE TARIM ÜRÜNLERİMİZİN FIRSATLARI
 • TOPTANCI HAL YASA TASARISININ...
 • MODERN MEYVECİLİĞE YATIRIM YAPALIM
 
 
Patentli Gisela 5 Bodur Kiraz Fidanlarının Taklit

Patentli Gisela 5 Bodur Kiraz Fidanlarının Taklit

Gisela Kiraz anaçları özel olarak ıslah edilmiş ve çok kıymetli bir üretim materyali olduğu için Dünyada geçerli hakları tesis edilmiştir. Gisela bodur ve yarı bodur anaçları Türkiye’de Alara adına tescillidir ve yalnızca Alara fidanlıklarında üretiminin yapılmasına müsaade edilmiştir. Dünyadaki patentli anaç ve çeşitler ıslahçı kanunları ve patentli ürünler kapsamında hukuken koruma altındadırlar. Türkiye’deki Gisela anaçlı fidan üretimi hukuki hakkı yalnızca Alara’ya tahsis edilmiş ve bundan dolayı üretilen fidanlar için yalnızca Alara sertifika verebilmektedir.

Alara haricinde başka hiçbir fidan üreticisinin Gisela anacı ile kiraz fidanı üretim hakkı yoktur. Gisela bodur anaçlı fidanların Dünya’da ve Türkiye’de kiraz yetiştiriciliğindeki performansları göz önünde bulundurularak bu anaçlı fidanları satmaya özenmektedir. Hukuki yönde karşılaştıkları zorluklar nedeni ile Gisela 5 bodur anaçlı kiraz fidanlarını farklı isimlerle pazara sunma eğilimini göstermektedir. Bu fidancılar sahte ve taklit ürünlerle faaliyet göstermektedir. Gisela adı altında sattıkları fidanlara Gisela faturası kesemez ve Gisela sertifikası veremezler.

Kanunen Türkiye’deki bütün kiraz fidan üreticisi ve satıcısı olan müesseselerin Gisela 5 in patentli anaç olmasından üretim ve satışları kısıtlanmıştır. Aynı zamanda “Kedi erişemediği ciğere  mundar der” atasözünde anlaşıldığı gibi Gisela 5 bodur fidanlarına çamur atmaktadırlar. Alara bodur fidanlarına gerçek dışı suçlamalar ile rekabeti oluşturma çabalarındadırlar. Bu sayede kendi fidan satışlarını arttırabilecekleri umudunu taşımaktadırlar.

Modern fidancılık faaliyetleri olarak kalite, kapasite yönüyle Avrupa’nın en önemli ve büyük, Dünya’nın ise en büyük ve en modern kiraz fidan üreticisi konumundaki Alara Şirketi, bodur fidanlar ile meyve üretimine Türkiye’de öncülüğü tesis etmiştir. Alara Şirketi patentli ürünlerle, anaç ve aynı zamanda yeni çeşitlerle, modern meyve üretimini ve modern meyvelerin iç ve dış pazara satış ve pazarlanması ile ilgili faaliyet ve projelerini geliştirmektedir.

Alara Fidan Genel Müdürü: Dr. Gürler Cihangir Korkmaz 
Ajax Uygulaması Çalıştırılamadı.

 
Yavuz Taner CEO
Bahçe Kurulurken Bilinmesi Gerekenler
Dr. Cihangir Korkmaz
 
Doç.Dr.Hasan Vural
TÜRKİYE’DE GIDA POLİTİKASI
Yük.zir.muh.Hakan YILDIZ
Üreten Bir Türkiye İçin
 
2. YTL
2  YTL
2. YTL
7  YTL
3. YTL
 YTL
 
 

   
Copyright Alara Fidan © 2008 Tüm hakları saklıdır